Ciekawostki

Jabłkowe ciekawostki

Stare anglojęzyczne przysłowie mówi: „apple a day keeps a doctor away”. W luźnym tłumaczeniu – jedno jabłko dziennie sprawi, że zapomnicie kim jest Wasz lekarz. Jest jednak kilka bardzo interesujących faktów o tym pięknym i skromnym owocu, których być może nie znacie. Okazuje się, że jabłko kryje wiele tajemnic!

Jabłko w mitologii

Jabłko z drzewa w Edenie nie jest jedyną znaną egzemplifikacją jabłka w antycznych podaniach i mitach. Jabłko ma wyjątkowe znaczenie zarówno w mitologii greckiej, jak i nordyckiej. Jak wspomina Homer w Iliadzie, bogini chaosu Eris użyła złotego jabłka niezgody aby wszcząć konflikt, który w efekcie doprowadził do wojny trojańskiej. Według mitologii nordyckiej jabłka są zaś symbolem wiecznej młodości.

Dlaczego jabłko nie tonie?

Jabłka nie toną, ponieważ 25% ich objętości to nic innego jak powietrze. Sprawia ono, że jabłko staje się mniej gęste niż woda i będzie unosić się na jej powierzchni. Sprawdźcie!

Nieprzebrane bogactwo odmian jabłek

Na całym świecie istnieje około 7500 odmian jabłek, co oznacza, że wypróbowanie ich wszystkich zajęłoby Wam około 20 lat jeżeli kiedykolwiek podejmiecie się takiej próby! Chyba jednak warto…?

Legendarne ciasto

Szarlotka to wspaniałe i smaczne ciasto, na które pierwszy znany przepis pochodzi z XII-wiecznej Anglii. Co ciekawe przepis ten zabrania spożywania skórki owocu. W XII wieku z powodu braku właściwych form do wyrobu szarlotki używano swego rodzaju powłoki wykonanej ze… smalcu, mąki i wody. Okazało się wtedy, że ciasto jest smaczniejsze z tą chrupiącą skórką.

Cykl życia jabłka

Musi minąć około 10 lat, aby pestka jabłka zmieniła się w owoc. Potrzebna jest zatem odrobina cierpliwości aby nacieszyć się jego smakiem.

Jabłkowy dreszczyk emocji…

Istnieje coś takiego jak lęk przez jedzeniem jabłek zwany malusdomesticafobią. Terminy „Malus” i „domestica” odnoszą się do pojęć naukowych dotyczących jabłoni sadowniczej. Fobia ta może też objawiać się w obawie przed samą obecnością jabłek. Dziwny jest ten świat!

I jeszcze jeden dreszczyk emocji…

Nasiona jabłek zawierają w sobie śmiertelną truciznę zwaną potocznie cyjankiem! Jest jednak trudna do strawienia i trzeba byłoby dokładnie przeżuć około 200 nasion lub 10 rdzeni jabłek, aby odczuć jej wpływ!