Zdrowie/Ciekawostki

Zdrowotne walory jabłek

Jabłka obfitują w witaminy i składniki odżywcze. Średnie jabłko o średnicy około 7,6 cm to ok półtorej z dwóch „filiżanek” owoców, zalecanych przy przeciętnej diecie 2000 kalorii dziennie!

Co znajdziemy w jabłku?

W skład jednego takiego owocu wchodzą m.in.:

  • Kalorie: 95
  • Węgiel: 25 gramów
  • Błonnik: 4 gramy
  • Witamina C: 14% rekomendowanej dziennej dawki (RDA)
  • Potas: 6% RDA
  • Witamina K: 5% RDA

Remedium na poczucie głodu 

Jabłka są bogate w błonnik i wodę. Te dwa składniki powodują, że dają poczucie sytości nie przyczyniając się do otyłości.

W jednym z badań osoby, które jadły kawałki jabłek przed posiłkiem czuły się bardziej syte niż te, które spożywały mus jabłkowy, sok jabłkowy lub nie jadły żadnych produktów z jabłek.

W tym samym badaniu osoby, które rozpoczynały posiłek od kawałków jabłek, zjadły do końca dnia średnio o 200 kalorii mniej niż osoby, które nie jadły tego produktu. Jabłka mogą zatem szczególnie wspomagać dietę odchudzającą.

Uniwersalne lekarstwo natury

Spożywanie jabłek zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Jednym z powodów jest to, że owoce te zawierają rozpuszczalny błonnik, to znaczyt taki, który pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Oferują również polifenole, które są stymulują niższe ciśnieniem krwi i zmniejszają ryzyko udarów.

Jedzenie jabłek wiąże się też z niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Jest to możliwe dzięki zawartości przeciwutleniaczy polifenolowych.

Badania wykazały związek między związkami roślinnymi w jabłkach a niższym ryzykiem zachorowania na raka.

Naukowcy uważają, że antyoksydacyjne i przeciwzapalne właściwości jabłek mogą także odpowiać za ich potencjalne działanie zapobiegania nowotworom. Z tych samych powodów jabłka mogą pomagać w regulacji układu immunologicznego i chronić przed astmą, jak również wzmacniać układ kostny, co jest szczególnie istotne w przypadku osób w dojrzałym wieku.

Recepta na długowieczność

Sok jabłkowy może mieć korzystny wpływ również na związany z wiekiem proces starzenia się mózgu. W badaniach na zwierzętach dozowanie soku zmniejszyło poziom szkodliwych reaktywnych formy tlenu (ROS) w tkance mózgowej i spowolniło proces jej starzenia się. Sok jabłkowy może pomóc zachować acetylocholinę, istotny neuroprzekaźnik, którego poziom zmniejsza się wrqaz z wiekiem. Niski poziom acetylocholiny jest m.in. związany z chorobą Alzheimera. Badacze, którzy karmili starsze szczury jabłkami, stwierdzili, że ich marker pamięci został przywrócony do poziomu młodszych osobników!

Źródło informacji o badaniach: PubMed Central https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/